STONE-MAR – Nagrobki i Grobowce, Blaty, Schody, Parapety z Kamienia – Kamieniarstwo Gniezno

Jaki nagrobek wybrać?

Chcesz postawić nowy nagrobek lub odnowić starszy grób? Dowiedz się, jak wybrać nagrobek. Skromny czy bogato zdobiony? Z granitu czy marmuru? Z fotografią czy portretem wyrytym w kamieniu?

Co lepsze na nagrobek?

Wybór materiału jest szczególnie istotny i najbardziej problemowy. Na rynku dostępny jest szeroki wybór kamienia przeznaczonego do produkcji płyt nagrobnych. Zwykle odradza się wykonywania nagrobków z marmuru ze względu na to, że materiał nie jest odporny na działanie wody i mrozu. Nagrobki marmurowe nie sprawdzą się w naszym klimacie, gdy jesienią i zimą nieustannie pada deszcz lub śnieg.

Zdecydowanie większą popularnością cieszą się nagrobki granitowe, które są bezsprzecznie bardziej trwałe niż te marmurowe. Czasami zdarza się jednak, że również nagrobki wykonane z granitu pękają, np. pod wpływem nagłych zmian temperatury. W takim przypadku powinniśmy reklamować nagrobek.

Alternatywą mogą być także nagrobki z piaskowca, jednak tego typu materiały wymagają właściwej i często kłopotliwej pielęgnacji. Coraz częściej klienci wybierają nagrobki chińskie, które mimo niskiej ceny często są porównywalnej jakości do tych wykonanych z krajowych kamieni.

Wybierając nagrobek, weź również pod uwagę wielkość. Rozmiary nagrobka mają istotny wpływ na koszt jego wykonania. Do wyboru są nagrobki pojedyncze, nagrobki podwójne, a także większe grobowce rodzinne, które sprawdzają się w przypadku licznej rodziny.