STONE-MAR – Nagrobki i Grobowce, Blaty, Schody, Parapety z Kamienia – Kamieniarstwo Gniezno

Kamienne blaty kuchenne. Granit liderem

Kamienie polecane na blaty kuchenne to granit, porfir oraz bazalt, gdyż są odporne na zaplamienia. Można tez zdecydować się na blat marmurowy lub trawertyn, ale blaty z nich wymagają specjalnego zabezpieczenia przed plamami i nasiąkaniem wodą (marmur łatwo „łapie” plamy, zaszkodzi mu nawet sok z cytryny). Blat kuchenny z kamienia jest odporny na wysokie temperatury, ale niektóre wymagają impregnacji przed wchłanianiem zanieczyszczeń i wilgoci.

Kamienne blaty kuchenne mogą mieć powierzchnię wykończoną na kilka sposobów. Polerowane będą błyszczały, ale mogą też mieć powierzchnię szczotkowaną, która jest lekko nierówna i nie błyszczy. Są też amatorzy blatów kamiennych wykończonych matowo lub tzw. surowych.

Blat z granitu to zdecydowanie numer 1 w kategorii trwałości blatów. Na blat kuchenny można wybierać z 200 odmian granitu (podobnie jest z marmurami i piaskowcami). Nie sposób go zaplamić, zarysować, można bez obaw stawiać na nim gorące garnki, rozbijać tłuczkiem mięso na kotlety – jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Granit ma tak małe pory, że nie trzeba go nawet impregnować przed wchłanianiem zanieczyszczeń.KK